Blog

Mekanik Kriko Çeşitleri Nelerdir?

Elle kaldırılması zor olan ağır yükleri kaldırmak amacıyla kullanılan krikoların farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Vidalı kriko;

Vidalı kriko modelleri, bir tona kadar yük taşıma özelliğine sahiptir. Son derece emniyetli olan bu vidalı krikolar, kaldırdığı yükü istenilen yükseklikte havada tutma özelliğine de sahiptir. Bir levye ve anahtar ile kontrol edilen bu krikoların kullanımı son derece basittir.

Oto krikoları;

kriko setleri

Oto krikoları yirmi beş ton ağırlığı kaldırma kapasitesine sahiptir. Oto krikoları dişli bir çubuk özelliği hareketinde, bir çubuk bir diş mesafesi ağırlığı yukarıya kaldırma özelliğine sahiptir. Kolun serbest bırakılması ile tırnak dişi tutar. İstenildiğinde tırnak da boşa çıkarılarak ağırlık aşağıya indirilir. Oto kriko kapasitesi yirmi beş ton ağırlıkları kaldırma özelliğine sahiptir.

Hidrolik krikolar;

Hidrolik krikolar iki farklı silindir sayesinde çalışmaktadır. Küçük çaplı olan silindir az bir kuvvet ile çalışır. Silindir içinde bulunan sıvıda ki basınç büyük silindirin pistonuna giderek üzerindeki yükü yukarı kaldırmayı başarır. Kaldırılan yük geri indirildiğinde bir kapak açılarak sıvı, deposuna alınır ve ardından yük aşağıya indirilir.

22 Ekim 2019 Asal Transpalet
About Asal Transpalet

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.